پایان-نامه-نقش-و-کارکرد-حجت-های-الهی-در-زندگی-انسان-از-منظر-قرآن-کریم
پایان نامه نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم
فرمت فایل دانلودی: .docx
فرمت فایل اصلی: Doc
تعداد صفحات: 196
حجم فایل: 13 کیلوبایت

پایان نامه نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم
نوع فایل: Word و قابل ویرایش
تعداد صفحات : 196 صفحه
چکیده
پایان نامه پیش رو با موضوع «نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم» در چهار فصل؛ کلیات، انسان و نیاز به حجت خدا، جایگاه حجت خدا در شئون زندگی انسان و خلاصه و نتیجه گیری تنظیم شده است.
شایان ذکر است که منظور ما، حجت های مطلق و عصمت پیشه هستند که هدایت تشریعی انسان ها را عهده دار بوده و قرآن کریم از نقش و جایگاه ویژه و تأثیرگذار آنان در ساحت های گوناگون تربیت انسان گوی سخن رانده است.
انسان موجودی است خدایی و خداوند سرشت الهی را در خلقت انسان بکار برده است و ابزارهایی از قبیل حس و عقل و فطرت را در وجود او برای شناخت راه درست از نادرست به ودیعه نهاده است. خداوند متعال موجودات جهان را بیهوده نیافریده بلکه هدفی متعالی از آفرینش آنها داشته است. بنابراین انسان موجودی هدفمند است و هدف او براساس آیات الهی قرارگرفتن در جهت کمال و سعادت پایدار می باشد. بنابراین انسان نیازمند راهنمایانی از طرف خداست که بتوانند زندگی وی را در مسیر صحیح مدیریت کنند.
هدف این پژوهش روشن نمودن کارکرد حجت الهی، تأثیر آن بر زندگی انسان و هم چنین تعیین وظایف مقطعی و دائمی اوست.
در نهایت به این نتیجه می رسیم که حجت های الهی در سه فضای عقاید و معارف،فقه و رفتار،تزکیه و اخلاق فعالیت کرده و دائما نقشی تأثیر گذار در زندگی انسان به عهده دارند. بنابراین بایستی او وجود داشته باشد و انسان او را بشناسد و با او رابطه روحی و معنوی برقرار کند. بدین ترتیب در هر زمان حضور حجت الهی الزامی است.در این تحقیق نوعاً از منابع و متون تفسیری و روایی و کلامی استفاده شده است.
واژگان کلیدی: کارکرد، حجت الهی، هدایت، انسان، قرآن

دانلود فایل
پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب امکان پذیر است.